Annexure - 1

 

Part – A

vidyalaya plan

I-VIDYALAYA PROFILE

 

A-   GENERAL INFORMATION

NAME OF THE VIDYALAYA

 

CME PUNE 411 031

REGION

 

Type of BuildingA1/A/B/C/D/E

MUMBAI

C

SCHOOL CODE

 

1228

AFFILIATION NO.

1100027

YEAR OF ESTABLISHMENT

 

1982

SECTOR

 

DEFENCE

GEOGRAPHICAL LOCATION (COORDINATES)

 

AREA (Built up in meter square)

 

 

TOTAL AREA (Built up in meter square)

14.99 ACRES

NAME OF THE PRINCIPAL

 

MRS. SANGEETA GUTAIN

Landline (o)- 020-27145838

 Landline (R)- 020-27143020

Mobile- 7043019557

E-mail- sgutain@gmail.com

DATE OF JOINING IN

PRESENT KV-06/09/2016

PRESENT POST-12/06/2009

NAME OF THE PERSON WHO CAN BE CONTACTED IN ABSENCE OF PRINCIPAL

MRS. ARLENE GRACIOUS,

VICE - PRINCIPAL

 

Mobile No.9422522140

NAME OF THE CHAIRMAN

 

Brig. G S Kambo, VSM

Landline (o)- 020 27145194

Landline (R)-

 Mobile- 8284800015

E-mail-

 

 

 

 


 

B-     SCHOOL DATA (as on 31ST May, 2018)

(I)                 STUDENTS ENROLMENT POSITION

CATEGORYWISE

I

II

III

IV

V

VI

TOTAL

BOYS

418

20

37

60

287

 

822

GIRLS

338

22

27

39

261

 

687

TOTAL

1509

RESV. CAEGORY

SC

ST

OBC

GEN

TOTAL

BOYS

174

70

94

436

774

GIRLS

141

51

101

356

649

TOTAL

1423

COMUNITY

HINDU

MUSLIM

SIKH

CHRISTIAN

BUDDHIST

JAIN

ZOROASTRIAN

OTHER

TOTAL

BOYS

 

26

04

04

13

00

 

 

47

GIRLS

 

16

02

07

10

01

 

 

36

TOTAL

83

HANDICAPPED

ORTHOPEADIC HANDICAPPED

VISUAL HANDICAPPED

HEARING HANDICAPPED

AUTISTIC CHILDREN

TOTAL

BOYS

01

 

 

 

01

GIRLS

02

 

 

 

02

TOTAL

03

MISC QUOTA

RTE

BPL

SGC

KVS-STAFF

CHAIRMAN QUOTA

MP QUOTA

HRM Quota

TOTAL

BOYS

16

0

0

2

0

18

10

46

GIRLS

14

0

06

2

1

13

07

43

TOTAL

89

 


 


 

(II)                 

(III)             STAFF POSITION

Cadre

Staff Sanctioned

In Position

 

Category wise

 

Physical handicapped

 

 

Male

Female

Total

SC

ST

OBC

Minority

Others

 

OH

VH

HH

 

Principal

01

 

01

01

 

01

 

 

 

 

 

 

 

 

VP/Principal Gr.II

01

 

01

01

 

 

 

 

01

 

 

 

 

 

PGT

09

02

05

07

 

 

03

 

04

 

 

 

 

 

TGT

15

05

07

12

03

01

 

 

08

 

 

 

 

 

TGT (WE)

01

 

01

01

 

 

 

 

01

 

 

 

 

 

TGT (AE)

01

01

 

01

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TGT (P&HE)

01

01

 

01

 

 

 

 

01

 

 

 

 

 

HM

01

 

01

01

 

 

 

 

01

 

 

 

 

 

PRT

17

03

14

17

02

 

04

 

11

 

 

 

 

 

PRT (MUSIC)

01

01

 

01

 

 

01

 

 

 

 

 

 

 

ASO

01

 

0

0

 

 

 

 

0

 

 

 

 

 

SSA

01

01

 

01

 

 

 

 

01

 

 

 

 

 

JSA

01

01

 

01

 

 

 

 

01

 

 

 

 

 

LIBRARIAN

01

01

 

01

01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUB STAFF

06

04

01

05

03

02

 

 

 

 

 

 

 

 

Yoga Teacher

01

 

01

01

 

 

 

 

01

 

 

 

 

 

TOTAL

59

20

32

52

10

04

08

 

29

 

 

 

 

 

 

 

(IV)             DATA RELATED TO WORKING SPOUSE OF TEACHERS

 

S No

Name of Teacher

Designation

Name of Spouse

Details of organization & place where the spouse is working

Remarks

1

Mrs.Sangeeta.Gutain

Principal

Mr.Sanjay Gutain

MES Khamaria, Jabalpur

 

2

Mrs.Arlene.Gracious

V.Principal

Mr.Jeremy Gracious

Port,Trust Mumbai

 

3

Mrs.S.Mishra

PGT(Hindi)

Mr.Manoj Mishra

Dogra Group of Co.Pune

 

4

Mr.AvadhBihari Singh

PGT(Hindi)

Mrs Sheeladevi

Not working

 

5

Mrs.K.Patel

PGT(Comp.)

Mr Manish Jain

Tata Communications, Mumbai

 

6

Mrs.Prerna Gupta

PGT(Chem)

MrSachin Mahajan

Cognezent Pune

 

7

Mrs.Jolly Arya

TGT(Maths)

MrRatan Arya

Sharada Motors Gurgaon

 

8

Mrs.Geeta

TGT(Science)

Om Prakash

 Lear Automotive, Pune

 

9

Mrs.Arti

TGT(Eng)

Mr.Ranjit Kumar

Aditya Infotech Ltd Pune

 

10

Mr.Sandesh.Jagdhane

TGT(Eng)

Mrs.RadhikaJagdhane

Finance Dept.(Mah.Govt, Ahmednagar)

 

11

Mrs.Rani Pardesi

TGT(Hindi)

Mr.Naresh P

The School & Home for Blind Girls Kothrud, Pune

 

12

Mrs.Padma.Upadhye

TGT(WET)

Mr.Dhanraj Upadhye

Janata SahkariBank,Shirur

 

13

Mrs.Prabha.Vishwakarma

PRT

Mr. AnandMohanlal

Sr. ManagerM/s Star Engrs PVT Ltd, Talawade

 

14

Mrs.JaspreetChandok

PRT

Mr.VijayJashnani

Pvt. HDFC ERGO, Pune

 

15

Mr.R.G.Dhadge

PRT

Mrs.VaishaliDhadge

Blossom Public School, Pune

 

16

Mrs.Prerna.Choudhary

PRT

Mr.UmakantThakre

Cape Gemini, , Pune

 

17

Mrs.Ritu.Vidyarthi

PRT

Maj.ShashiVidyarthi

Indian Army, CME

 

18

Mrs.ChhayaDhawle

PRT

Mr NAVNATH NAMDEO

K v no 2 dehuroad2, Pune

 

19

Mrs.AartiPoonia

PRT

Mr Vijay kumarPoonia

INDIAN ARMY

 

20

Mrs. Rohini Ingles

PRT

Mr Ingles

Private

 

 

(V)               Appointment of Doctor, Nurses, Counselors and Coaches (Sports, Performing arts etc. )

 

Sl. No

Post

Sex

Date of Appointment

1

DOCTOR

-

-

2

NURSE

FEMALE

2/4/2018

3

COACH

FEMALE

2/4/2018

4

COACH

FEMALE

2/4/2018

5

DANCE TEACHER

FEMALE

23/6/2018

 

 


 

 

C-      ACHIEVMENTS AS ON 31st March, 2018

1.       Curricular Activities

 

EXAMINATION (CBSE)

CLASSES

Enrollment

Appeared

Passed

Pass %

PI

No. of students getting more than 70% marks

Name of position Holders

XII (Sc.)

56

56

55

98.2

70.45

44

I    Swati Mandal

II   Dhruv Kumar

III Arnav Pant

XII (Comm.)

30

30

30

100

61.58

11

I    Varsha Suresh

II   Sudharm Phatak

III Yadnya Ajay

XII (Hum.)

Nil

Nil

Nil

 

 

 

I_______________________

II______________________

III______________________

X

115

115

111

96.5

52.07

35

I    Vishwa Porkarkar

II   Pratik Shinde

III Utkarsh Patil

(I)                  EXAMINATION (Home)

XI (Sc.)

52

52

39

75

07

I    Archana Vaid

II   Rajat Singh

III  Tanaya Prasad

XI (Comm.)

35

35

26

74.3

01

I    Minakshi Paul

II   Vaishnavi Jadhav

III Snehal

XI (Hum.)

Nil

Nil

Nil

 

 

I_______________________

II______________________

III______________________

IX

155

155

120

77.4

55

IShweta Mandal

II Vaishnavi Narayan

IIISanskriti Omre

 

 

 

The Learning Attainment of Students & Target

Class

Learning Attainment of Students for the year 2017-18 (%  of Students )

Target for the year 2018-19 (% of Students)

Remarks

L 1

L 2

L 3

L 1

L 2

L 3

 

I

-

-

-

100%

 

 

 

II

-

-

-

100%

 

 

 

III

-

-

-

100%

 

 

 

IV

63

45

5

100%

 

 

 

V

-

-

-

100%

 

 

 

VI

-

-

-

100%

 

 

 

VII

49

48

26

100%

 

 

 

VIII

-

-

-

100%

 

 

 

( L 1- 70% and above Grade, L 2 – 45% - 69% L 3 45% below)

 

QUALITY OF RESULTS

 

S No.

CLASS

% of Students who obtained 70% and above marks (P)

1

XI-XII

36.42

2

IX- X

33.21

3

VI-VIII

32.8

4

III- V

59

5

I-II

100

TOTAL

 

 

 

 

 EXAMINATION (Competitive)

 

Competitive Exam

AIEEE

IIT-JEE

NEET

PMT

CLAT

NDA

OTHER

No. of students Selected

-

2

-

-

-

-

01

Targets

-

5

5

-

-

5

5

 

2.        CO-CURRICULAR & EXTRACURRICULAR ACTIVITIES AS ON 31st March  2018

 

SPORTS

NUMBER OF PARTICIPANTS

NUMBER OF POSITION HOLDER

Regional level

National Level

SGFI/Associations/Federation (Open)

Regional level

National Level

SGFI/Associations/Federation (Open)

31

12

NIL

28

12

NIL

 

 

SOCIAL SCIENCE EXHIBITION

NUMBER OF PARTICIPANTS

NUMBER OF POSITION HOLDER

Cluster Level

Regional level

National Level

Cluster Level

Regional level

National Level

50

3

0

1

1

0

 

SCIENCE ACTIVITIES

 

AREA

NUMBER OF PARTICIPANTS

NUMBER OF POSITION HOLDER

Regional Level

KVS National

National Level

Regional Level

KVS National

National Level

National Children Science Congress

8

-

-

-

-

-

Jawaharlal Nehru Junior Science and Maths Olympiad

8

-

-

-

-

-

INSPIRE Award

1

-

-

-

-

-

Maths Olympiad

1

1

1

1

1

1

Science Olympiad

137

-

-

-

-

-

 

BHARAT SCOUT & GUIDE ACTIVITIES

AREA

NUMBER OF PARTICIPANTS

NUMBER OF POSITION HOLDER

Rashtrapati Purashkar/Golden Arrow

Rajya Purashkar/ChaturthCharan

TritiyaSopan/Tritiya Charan

Rashtrapati Purashkar/Golden Arrow

Rajya Purashkar/Chaturth Charan

TritiyaSopan/Tritiya Charan

Scout & Guides

 -

15

20

 0

0

0

Cub & Bulbul

 0

 10

 60

 0

 0

 0

 

 

 

TARUNUTSAV

S.NO

Name of the activity

No. of students trained

Remarkable achievements if any

1

Session of moral Education and Fitness

30

Teachers take classes as per time table assigned.

2

Career Guidance

30

 

3

Art & Craft

30

 

4

Dance and Music

30

 

5

Book review

30

 

 

3. ACTIVITIES PLANNED

Activities

Level (Cluster/Regional/ National)

No. of students Selected

Names of Achievers

Next stage of Participation

 

Science Olympiad

NSO – 103

04

Aryan, Arya, Anjell, Shraddha

2nd Level - 4

 

Math’s Olympiad

IMO - 193

07 FOR RMO – 06

Aryan, Shraddha, Payal, Anjali, Aditya, Mitali, Divya

2nd Level - 7

 

Cyber Olympiad

NCO -23

 

 

2nd Level

 

Green Olympiad

34

 

 

 

 

IGBC Green Building Contest

 

 

 

 

 

National Sc. Congress

Regional Level

08

 

 

 

Sc. Exhibition

Regional Level

08

 

 

 

National Social Sc. Exh.

Cluster Level

10

 

Regional – Hindi Skit

 

Youth Parliament

 

 

 

 

 

Swachh Bharat Abhiyan

 

 

 

 

 

 

Scout & Guides

1.       RastrapatiPuraskar

 

15

 

 

 

2.       RajyaPuraskar

 

10

 

 

 

3.       Golden Arrow

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Games & Sports

 

Level

 

Event

No. of students

Remarks

 

SGFI

 

 

 

 

 

National Level

 

Hockey

Badminton

Yoga

Volley ball

Chess

Taekwondo

Athletics

Shooting

03

01

0

0

0

01

01

01

 

 

Regional Level

 

Hockey

Football

Handball

Athletics

Volley ball

Lawn Tennis

Chess

Taekwondo

Badminton

Swimming

Yoga

Shooting

52

12

01

04

01

01

02

03

01

0

06

01

 

 

State Level

 

Rowing

Marathon

Agrometer

0

0

0

 

 

Other

 

International Taekwondo

Rowing – Open National

1

 

1

 

 

 

4.  ACTIVITIES OUTSIDE THE KVS

S No

Name of Activity

Name of Agency

No of Students participated

Position

Names  of Achievers

Remarks

1

SPORTS

 

 

 

 

 

2

CULTURAL

SOLO SONG COMPETITION

ENGLISH ELOCUTION 

1

 

1

1

 

3

DEVANG BHAGWAT

MANISHA MISHRA

 

3

SCIENTIFIC

 

IAPT

 

54

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MUMBAI SCIENCE TEACHERS ASSOCIATION

28

28

 

 

 

4

ANY OTHER (Eg: International events)

NIL

 

 

 

 

 

            5.  ALUMNI    ( Add Snighdha )

Ø  Outstanding Alumni (Alumni who has recognition at local/state/National/International level in different fields-Cultural,Technical,scientific,medicine,political,administrative etc)

S No

Name of Alumni

Qualification

Field of working

Designation

Contact Number

Remarks

1

KavitaUttam More

MBBS

Govt. Hospital

Doctor

9623163960

 

2

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

7

 

8

 

 

9

 

10

 

11

 

12.

 

13.

 

14.

 

15.

 

 

 

16.

Bharat Ganesh

 

 

 

Minhazuddin

 

 

 

 

Ritisha Bhattacharya

 

 

K Tejasvi

 

 

 

ArpitaKumari

 

Amit Kumar

 

Shuaib Mohammad

 

RanjuRavindran

 

Sumeet Ghosh

 

Mohan Khilari

 

R Lohit Raj

 

Mohd. Akhlaq

 

Major Satish Patil

 

Ghanshyam S Yadav

 

 

Nitin Suresh

B.E Computer Science

 

B.E Elec. PGDC thermal power plant

 

Engg.

M. TECH BITS Pilani

 

B.E Computer Science

 

MBA Finance

 

B.Cs and engineering

 

B.E

 

B.Com.

 

B.Com.

 

B.Hotel Management

B.Tech

 

MBA.B.A

 

ARMY

 

B.E, PGDBM

 

 

 

M.B.A

IBM Labs

 

 

 

Convergys India Solution Pvt. Ltd

 

 

 

WIPRO

 

 

 

Morgan Stanley

 

 

 

PRGX India pvt ltd

 

Wipro

 

Tata Motors

 

Wns

 

ICICI Bank Ltd

 

INFOSYS Pune Ltd.

INDIAN NAVY

 

Kotak Mahindra Bank

ARMY

 

Ericsson Global India Services Pvt Ltd.

 

MALAYALA MANORAMA

 

 

 

 

Engineer

9686602588

 

 

 

8956311655

 

 

 

 

9552274510

 

 

 

9763381103

 

 

 

9595250450

 

 

9420604575

 

9049234114

 

7385662402

 

8421322367

 

9164606148

7276764803

9823706733

 

9975194807

 

9561325450

 

9560899069

 

 

 

9895395096

 

 

 

Ø  Number of Activities Organized (2017-18) :01

Ø  Number of Classes/ Sessions taken by Alumni(2017-18):01

Ø  Activities Planned under Alumni (2017-18):01

5. ACHIEVEMENTS

 

Achievement  of Vidyalaya (like “Green Your School” Contest by IGBC, Inter- school competition, National Swachhata Award  etc. in 100 words):

 

1. Sarang Satheesan Class I B stood III ( International IEO )

2. Shweta M Class XB selected for Inspire Award at School level

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Status of Foreign & Regional Language:  

S.No

Name of the Language

no. of students enrolled for the foreign language

vi

vii

viii

ix

x

xi

xii

1

GERMAN

150

150

50

35

-

-

-


 

II- Infrastructure Plan

A.      Building Plan:

 

Available in  No.

Proposed / Expansion

Budget plan

Class Rooms

34

 

 

Smart /e-Class Rooms

10

&n